engagement gift medal settings
JK

Tipy z JK - Jak předejít ztrátě náušnic?

Vztahy k náušnicím bývají mnohem silnější než k jiným doplňkům. Náušnice máme často spojené s významnou životní událostí a pojí nás k nim citový vztah. S jejich ztrátou ztrácíme i symbol vyjádřených citů. Přitom ztrátě cennosti, jež nám přirostla k srdci, se dá poměrně snadno předejít. A ani to není složité. Proto jsme se v JK rozhodli natočit krátké video, kde Vám Dušan prozradí pár tipů s názornými ukázkami. A nezapomeňte, že s náušnicemi je to jako se vším v životě. Aby nám dlouho a dobře sloužily, je potřeba o ně pečovat. (Video na konci článku)

JAKÉ TYPY ZAPÍNÁNÍ NÁUŠNIC U NÁS V JK NAJDETE?

 

PUZETA

Asi nejznámějším zapínacím systémem u náušnic je puzeta, která se vyskytuje nejčastěji u náušnic typu pecky. Je to pružina, která zapadá do drážky na tzv. štiftu náušnice. Takové náušnice často vyhovují ženám, které je na noc rády sundávají. To ale může vést k tomu, že se puzeta časem uvolní a vy cítíte, že její uchycení není již tak pevné jako dříve. „Pokud se puzeta neboli takzvaný „motýlek“, který se zacvakává na štift, uvolní, je dobré ji v určitém místě trochu zmáčknout, čímž se opět napruží do původní síly a při nanesení pocítíme, že je opět pevná a hladce zapadá do drážek,“ říká Dušan.

 

PATENTOVÉ ZAPÍNÁNÍ

Zapínání patentové neboli „na patent“ patří v Česku mezi nejpoužívanější. Je praktické a také bezpečné. I u tohoto typu zapínání se vám ale může stát, že dojde k jeho poškození. „Po letech nošení se může stát, že se patent, do něhož se zacvakává háček, uvolní a sám nezaskočí zpátky. Tento systém není většinou možné opravit doma, a proto je potřeba využít pomoc odborníka ve zlatnictví,“ zmiňuje Dušan Mlynarčík.

 

 

FRANCOUZSKÉ ZAPÍNÁNÍ


Tento typ zapínání označovaný mezi zlatníky jako tzv. francouzský patent se podobá klasickému patentovému zapínání. Zapínací část je však schovaná za uchem nebo v něm. „I u tohoto zapínání je štift se zobáčkem. Tento systém se po čase může uvolnit a my pociťujeme, že se zapínání nezacvakne. Můžeme lehce zatlačit na štift, který se malinko napruží, ohne a opět zapadá do zapínacího systému bez problému,“ radí dále Dušan.

 

 

BRIZURA

Tento typ zapínání se používá zejména u náušnic pro děti, od miminek až po malé slečny. Je totiž vhodný pro menší a citlivější ušní boltec. Brizura se zapíná zepředu zasunutím háčku do očka. U dětí k nasazování a sundávání náušnic dochází také velmi často, a tím i k opotřebení zapínání. „Když se háček uvolní, stačí ho malinko roztáhnout, tím se napruží a při zapínání opět zaskakuje dovnitř. Není třeba se bát použít trochu síly, navíc pokud jsou náušnice ze zlata, neprasknou,“ dodává Dušan.

 

 

NA ŠROUBEK

Toto zapínání se prakticky používá pouze v Česku, dříve v Československu, kde také tento typ vznikl. Je podobné puzetě, jen na konci dříku je umístěn závit a místo puzety je právě šroubek. „Toto zapínání má u nás velikou oblibu, ve světě ho prakticky nenajdeme. Je poměrně pevné, jen nasazování šroubku může být ze začátku náročnější a vyžaduje citlivé prsty. Zapínání na šroubek je ideální pro nositelky, které náušnice nesundávají tak často. I přesto je dobré občas zkontrolovat, zda šroubek není lehce povolený, případně ho dotáhnout,“ dodává zkušený šperkař Dušan Mlynarčík, který obecně doporučuje jednou za čas nechat šperky vyčistit a zkontrolovat u odborníků.

 

 

PODÍVEJTE SE NA VIDEO

 

 

Související články

Péče o šperky Užitečné rady pro vás

Péče o šperky

Vážené dámy a pánové, vítáme vás u našeho prvního článku v blogu. Dostáváme vaše dotazy a také nás již delší dobu oslovují různá media s tématy z našeho oboru. Stejně tak přemýšlíme o tom, jak bychom vám a společnosti celkově předali naše letité profesní zkušenosti a dovednosti. A tak vznikl ucelený seriál a blog, konkrétně toto je první článek, který se zabývá péčí o šperky.

Přečtěte si více
Šperk jako investice Užitečné rady pro vás

Šperk jako investice

Rád bych vám předal svoji zkušenost, názor i historické ověření v oblasti významu šperku. Možná se ptáte, proč ve spojitosti se slovem investice. Vysvětlení je ale poměrně jednoduché a doufám, že tím vysvětlím i časté dotazy vás zákazníků nebo novinářů.

Přečtěte si více
Jak se vyznat v diamantech a jejich skutečné hodnotě Užitečné rady pro vás

Jak se vyznat v diamantech a jejich skutečné hodnotě

Možná jste si toho také všimli. Na první pohled dva stejné bílé diamanty a každý má úplně jinou cenu. A pokud jste ještě všímavější, neunikne vám, že základní parametry, tzv. 4C (váha, čistota, barva a brus) mohou mít úplně stejné. Kde je tedy zakopaný pes?

Přečtěte si více

Tvorba zlatých šperků
s vlastním designem
od roku 1991

ruční výroba
i nejmodernější
technologie

Reprezentativní prodejna
se zlatnickou dílnou
a parkingem

VYBÍREJTE Z DOMU
ČI NA PRODEJNĚ

bezpečně doručíme
kamkoli v ČR i zahraničí

Doživotní záruka
a každé dva roky servis
šperků jk zdarma

Certifikáty pravosti
a vysoké kvality

Osobní zvýhodnění
a novinky
pro registrované