diamanty

Králem mezi drahými kameny byl, je a zůstane diamant. 

Diamant je krystalickou formou uhlíku, je to nejtvrdší přírodní nerost, který vznikl v zemském plášti za vysokých teplot a tlaků. Diamant se jako jediný drahý kámen vyskytuje ve všech barevných modifikacích od nejčastějších transparentních – bílých přes růžové, nejvzácnější červené, modré, zelené, žluté až po hnědé a černé.

 Ve špercích se nejčastěji používá diamant s briliantovým brusem. Pouze asi 20 % diamantů má dostatečnou čistotu, aby mohly být použity k výrobě šperků, ostatních 80 % se využívá v průmyslu jako řezné nástroje a brusivo.

 

 

 Diamanty jsou hodnoceny a oceňovány podle 4 parametrů, které jsou udávány zkratkou 4C – carat – váha, clarity – čistota, colour –barva, cut - brus.

Carat

 Hmotnost všech diamantů se měří mezinárodně v karátech (carat). 1 karát je roven 0,2 gramu a značí se ct. 

Color

 Barva se hodnotí u transparentních - bílých diamantů. Stupnice hodnocení začíná písmenem D, tomu odpovídá prvotřídně bílý diamant, a končí písmenem Z, kterému odpovídá výrazně nažloutlý odstín.

 Clarity

 Čistota je určena množstvím vnitřních nečistot (inkluzí) v diamantu. Hodnotí se pomocí desetinásobné lupy. Za nečistoty – inkluze se považují jakékoliv praskliny, tečky, krystalky jiných minerálů, vzduchové bubliny a různé růstové linie. Téměř všechny diamanty obsahují nějaký druh inkluzí, které v malém množství neovlivňují jejich jedinečnost a krásu. Inkluze v diamantech jsou součástí přírody a zároveň potvrzením jejich přírodního původu.

Cut

 Brus diamantů je nejčastěji briliantový. Briliantový brus má nejméně 57 faset (vybroušených plošek).  Hodnotí se především proporce a symetrie a kvalita opracování kamene. Čím lépe je diamant vybroušený, tím má větší brilanci neboli lesk.  Kategorie kvality brusu jsou: excelentní, velmi dobrý, dobrý, střední a špatný.

 

Certifikát

 Certifikát vydávaný k diamantu by měl vždy obsahovat hodnocení 4C. Mezinárodní certifikáty vydávají gemologické laboratoře, nejznámější je Americký gemologický institut – GIA, z evropských gemologických institucí jsou neznámější belgické HRD a IGI

.

 

Nejslavnější diamanty světa

KOH-I-NOOR(hora světa) je nejznámějším diamantem světa. Podle pověsti byl nalezen v Indii před 4 – 5 tisíci let. Od 19tého století je diamant součástí britských korunovačních klenotů, je umístěn ve středu korunovační koruny, jako její hlavní klenot.

 

Cullinan– největší nalezený surový diamant – 3 106 ct s rozměry nepravidelného krystalu 10 x 6 x 5 cm byl nalezen  Jižní Africe v roce 1905. Firma Asscher v Amsterodamu jej vybrousila na 9 velkých a 96 menších diamantů.

 

Jedním z těchto vybroušených diamantů je „The Great Star of Africa“(hvězda Afriky ), ta je se svými 530.20 karáty největším diamantem na světě. Je hruškovitého tvaru, pear shape, s 74 fasetami a je vsazena do královského žezla a s ostatními britskými korunovačními klenoty uchován v Toweru v Londýně.   

 

Blue Hope(modrá naděje) je nejslavnější barevný diamant. Byl nalezen v Indii a jeho váha byla 112ct, poté převezen do Francie a broušen pro francouzského krále Ludvíka XIV, zmizel během Velké francouzské revoluce a objevil se až v roce 1830 v Londýně. Tam jej koupil Henry Thomas Hope, právě po něm nese kámen své jméno dodnes. V současné době se tento diamant nachází ve sbírkách Smithsonian Institut ve Washingtonu. Váží 45.52 karátů.

 
Poradíme Vám

Poskytneme Vám odborné informace.

Volejte  +420 241 091 750,
nebo +420 241 091 761,
nebo nám napište:

Kontaktní formulář

Proč si vybrat šperk od JK Jitka Kudlackova Jewels?

Rodinná firma

Více než 20 let zkušeností v oboru spojených s osobním přístupem našeho prodejního a výrobního týmu.

Ruční výroba

Tradice výjimečného řemesla ve spojení s moderními technologiemi je zárukou kvalitního šperku.

Originální design

Nezaměnitelný rukopis designu u vlastních šperků a také jedinečnost renomovaných značek šperků a hodinek.