perly 

 

Perly jsou již od pradávna symbolem luxusu, bohatství a elegance. Jejich hedvábně lesklý třpyt podtrhuje ženskou krásu a již celá staletí se k nim vážou i nejrůznější legendy.

Perly jsou organického původu a jsou tvořeny v perlorodých lasturách. Jde o obrannou reakci měkkýše na cizorodé tělísko, které do jeho tkání vniklo. Ten začne uvolňovat substance uhličitanu vápenatého nazývaného též perleť, tělísko obalí mnoha tenoučkými vrstvami perletě. Vetřelec je pokryt, vzniká perla a perlorodka je ochráněna.

 

Přírodní perly, kdy ve volné přírodě vnikne náhodně do perlorodé lastury cizorodé tělísko a vznikne tak perla, jsou velmi vzácné a dají se koupit většinou jen na aukcích.  

Nahradily je proto perly z kultivovaných chovů, kdy chovatel zasune cizorodé tělísko do perlorodky úmyslně, od tohoto okamžiku je proces vzniku perly naprosto stejný jako u perel přírodních. Výhodou kultivace je, že mohou být od počátku vytvářeny kulaté perly, kvalitní a hlavně cenově dostupné. 

 

Podle místa nálezu či kultivace dělíme perly na mořské a sladkovodní

Mořské perly

 

Perly Akoya:

 Pocházejí z Číny, Vietnamu nebo Japonska. Mívají velikost 5- 9 mm a mohou mít různou barvu, krémovou, růžovou, stříbrnou nebo zelenou.

 

Tahitské perly:

Jsou produkovány zvláštním druhem ústřice s černými okraji vyskytující se v oblasti Francouzské Polynésie.  Barevná škála se pohybuje od šedé, přes nazelenalou, zlatavou stříbrnou až po antracitovou čerň. Také tvar perel bývá velmi rozličný, např. perly buclaté (baroque), kapkovité, nepravidelné, asymetrické (keshi).

 

Perly z Jižního Pacifiku:

Se pěstují v Austrálii, Barmě, Indonésii a v dalších sousedních zemích. Dorůstají zpravidla velikost 1-2cm. Jejich zbarvení bývá bílé, žluté, žlutooranžové, navíc mohou mít růžový, zelený nebo modrý nádech.

 

Perly Mabe:

 Pěstují se v Číně, Japonsku a USA. Mají specifický tvar polokoule, který vzniká tím, že jsou pěstovány uvnitř ústřic, usazené na stěnách jejich schránek. Kvůli jejich tvaru jsou používány hlavně pro výrobu náušnic nebo prstenů.

 

Sladkovodní perly

 

Sladkovodní perly jsou perly rostoucí ve sladkovodním prostředí. V chovu se používají cizí tělíska menší než u perel mořských. Sladkovodní perly jsou také levnější než mořské perly i proto, že jich perlorodka vyprodukuje více najednou. Sladkovodní perly se vyskytují v široké paletě tvarů a barev a tím se stávají populární u mladších lidí a designérů. Jsou tvořeny z pevné perleti, z tohoto důvodu jsou odolnější z hlediska času, odolávají odštěpovaní, oděru a degeneraci.

 

 Perlový a šperkařský průmysl zatím nepřijal standardní mezinárodně uznávaný systém hodnocení perel. Většinou jsou používány hodnotící systémy AAA – A a A – D, závislé na určité pěstírně perel či distributorovi perel.
Poradíme Vám

Poskytneme Vám odborné informace.

Volejte  +420 241 091 750,
nebo +420 241 091 761,
nebo nám napište:

Kontaktní formulář

Proč si vybrat šperk od JK Jitka Kudlackova Jewels?

Rodinná firma

Více než 20 let zkušeností v oboru spojených s osobním přístupem našeho prodejního a výrobního týmu.

Ruční výroba

Tradice výjimečného řemesla ve spojení s moderními technologiemi je zárukou kvalitního šperku.

Originální design

Nezaměnitelný rukopis designu u vlastních šperků a také jedinečnost renomovaných značek šperků a hodinek.