engagement gift medal settings
Potřebujete poradit?
Prodejna Filadelfie:
Dnes otevřeno 09:00-19:30
JK

Šperky či hodinky jako dárek za maturitu

Podoba a náplň maturitních zkoušek se v průběhu let proměňují; v poslední době dokonce možná až příliš dramaticky. Co ale zůstává neměnné, jsou obavy, které maturanti před první velkou zkouškou svých životů mají, i radost, kterou pociťují, když maturitou úspěšně projdou. Stejná je pak i radost nás, jejich pyšných rodičů – a touha odměnit jejich úsilí nezapomenutelným dárkem.

Uvědomil jsem si to před pár dny, když jeden z našich stálých klientů vybíral u nás v prodejně dar, kterým by po maturitě překvapil svého syna. Měl jasnou představu, založenou na rodinné tradici a vlastní zkušenosti.

Hodinky EDOX

„Když jsem odmaturoval já, táta mi koupil hodinky. Tehdy nebyl velký výběr, dostal jsem Primky. Mám je ale doma dodnes. Stále fungují a pokaždé, když je vezmu do ruky, vzpomenu si na tátu i na svůj velký den. Chtěl bych synovi takový zážitek také zprostředkovat,“ svěřil se.

Čím víc jsem o tom přemýšlel, tím víc mi ta symbolika přišla geniální: Vzdělání je hodnota, která nás provází po celý život a výrazně jej formuje. Maturita, zkouška dospělosti, zase otevírá mladým lidem dveře k vlastní kariéře, k dalšímu studiu, k samostatnosti. Dárek za úspěšnou maturitu by tedy v sobě měl spojovat oba tyto prvky – měl by být nadčasový a zároveň podtrhovat jedinečnost obdarovaného.

Hodinky pro syna onoho zákazníka jsme nakonec vybrali. Jejich design je jednoduchý, ale přitom precizní a elegantní. Značku nebudu prozrazovat, ale jsem přesvědčen, že úspěšný maturant z nich bude mít radost a že s postupujícím časem pro něj budou získávat na hodnotě. Nejen té finanční, ale především té citové. A pokud hledáte tip na podobný dárek i pro vašeho syna, rád vám tuto cestu doporučím.

Čím ale odměnit maturující slečny? Jak je ve světě šperků pravidlem, výběr vhodných dárků pro ženy a dívky je výrazně širší a různorodější. Samozřejmě, i je potěšíte krásnými hodinkami, ale z osobních zkušeností bych si troufl tvrdit, že dívky mají k hodinkám vztah jiný než mladí muži.

Vím, že někteří z našich zákazníků považují za nejlepší dar za maturitu náušnice či prsten. Souhlasím zejména s náušnicemi; rád bych však doplnil, že považuji za vhodné, aby šlo o náušnice zlaté – a podle finančních možností rodičů i s pravými kameny. Zlato i pravé kameny jsou totiž materiály trvalé ve svých vlastnostech i hodnotě. Stejně tak bych ale při této příležitosti volil i náhrdelník nebo řetízek s přívěskem, ideálně využívajícím květinový nebo jiný přírodní a mladistvý motiv. Přijde mi, že takové šperky nejlépe symbolizují přeměnu dívky v mladou dámu. Ale neberte prosím mé doporučení jako dogma; nic není tak individuálního jako vkus.


Zlaté náušnice s tanzanity a diamanty

Lidé se nás často ptají, v jaké cenové relaci by se šperk za složení maturity měl pohybovat. Na takový dotaz ale neexistuje jednoznačná odpověď. V každé rodině panují jiné majetkové poměry a určitě nemá smysl pořizovat šperk za desítky tisíc korun jen proto, že „se to sluší.“ Ne – zvolený šperk nechť je v ceně, která odpovídá reálnému blahobytu dané rodiny. Jeho hodnota symbolická a sentimentální stejně bude v každém případě nevyčíslitelná.

V dnešní době existuje ohromný počet možností, jak studenty za maturitu odměnit. Ale myslím, že v životě mladých lidí jde o událost tak důležitou, že je škoda ji odbýt něčím povrchním či pomíjivým. Vždyť kvalitní šperk může obdarovanému maturantovi vydržet na celý život. Po celý život mu bude připomínat jeden z jeho prvních důležitých úspěchů. Po celý život mu bude připomínat vás.

Držím vašim maturantům palce!

Dušan Mlynarčík

Související články

Šperk za porod? Darování šperku

Šperk za porod?

Narození dítěte je obrovsky silný a emočně intenzivní zážitek – v tom mi snad dá za pravdu každý muž, který svou ženu či partnerku na porodní sál doprovázel. A i pokud patříte k těm otcům, kteří přímo u porodu být nechtějí, tak je jisté, že na první moment, kdy své novorozené dítě spatříte a vezmete do náruče, nezapomenete nikdy.

Přečtěte si více
Jak vybrat zásnubní prsten Darování šperku

Jak vybrat zásnubní prsten

Je dobré si upřímně přiznat, že nás muže, výběr zásnubního prstenu často staví do bezradné pozice. Jsem přesvědčen, že následující řádky Vám pomohou, určitě z důvodu mých letitých i aktuálních zkušeností.

Přečtěte si více