Hodnota zlata v čase, Vývoj za posledních 5 let

V naší firmě JK Šperky pracujeme se zlatem, přírodními kameny a perlami, jejichž hodnota v posledních letech výrazně rostla – některé dokonce o stovky procent. Trend růstu se navíc očekává i nadále, zejména u vzácnějších přírodních kamenů s omezenou dostupností. Dnes se podíváme blíže na hlavní komoditu – zlato.

Zlato jako symbol bohatství a jistoty

Zlato má pro lidstvo výjimečný význam už po tisíciletí. Od starověkých civilizací, které jej používaly jako platidlo a symbol moci, až po moderní dobu, kdy je považováno za bezpečný přístav v nejistých ekonomických časech. Díky svým unikátním fyzikálním vlastnostem – vysoké odolnosti vůči korozi, kujnosti a vzácnosti – si zlato udržuje svou hodnotu i v době finančních krizí a geopolitických turbulencí.

Historicky jsme mohli sledovat prudké vzestupy ceny zlata v obdobích nejistoty, například během ropné krize v 70. letech, finanční krize v roce 2008 či nedávno během pandemie COVID-19. Jaký byl vývoj hodnoty zlata v posledních pěti letech a co jej ovlivnilo?

Vývoj ceny zlata za posledních 5 let

Cena zlata se na světových trzích tradičně udává v amerických dolarech (USD) za trojskou unci (oz). Jedna trojská unce odpovídá 31,1 gramu a jde vždy o ryzí zlato o čistotě 24 karátů (999,9/1000).

V posledních pěti letech zaznamenalo zlato dramatický růst hodnoty. Zatímco v březnu 2020, v období začátku pandemie COVID-19, se jeho cena pohybovala kolem 1 600 USD za trojskou unci, do září 2023 překonala hranici 2 700 USD za unci a v únoru 2025 dosáhla historického maxima 2 952,80 USD za unci.

Podobně významný růst bylo možné sledovat i v českých korunách – z přibližně 36 000 Kč za unci v roce 2020 na více než 69 000 Kč za unci v roce 2025, což znamená nárůst o více než 91 %. Jen za poslední rok vzrostla cena zlata o 38 %, což potvrzuje pokračující trend růstu i v krátkodobém horizontu. Tento skok byl jedním z nejvýraznějších od konce 70. let, kdy cena zlata prudce vzrostla kvůli studené válce a ropné krizi.

zdroj: Kurzy.cz 

Faktory ovlivňující růst ceny zlata

Hlavní důvody současného růstu ceny zlata lze shrnout do několika klíčových bodů:

- Globální nejistota – Pandemie, geopolitické konflikty a rostoucí politická nestabilita vedly investory k přesunu kapitálu do bezpečných aktiv, jako je zlato.
- Inflace a ekonomická nestabilita – Ryzí zlato dlouhodobě funguje jako ochrana proti inflaci a znehodnocení měn. S rostoucí inflací ve světě tak investoři zvyšovali poptávku po tomto kovu.
- Zásahy centrálních bank – V posledních letech centrální banky mnoha zemí navyšovaly své zlaté rezervy, což vedlo k dalšímu růstu poptávky, a tedy i ceny zlata.
- Dolar a měnové kurzy – Cena zlata je udávána v amerických dolarech, takže je ovlivněna i kurzem USD. Posílení dolaru může krátkodobě zpomalit růst ceny zlata, zatímco oslabení dolaru ji naopak podporuje. Pro české investory je klíčový také kurz USD/CZK, který ovlivňuje lokální cenu zlata.

Zlaté rezervy hrají klíčovou roli v ekonomické stabilitě státu. Česká národní banka (ČNB) spravuje zlaté zásoby jako součást svých devizových rezerv. Po roce 1993 disponovala ČNB 63,3 tunami zlata, avšak v 90. letech prodala značnou část svých rezerv, čímž jejich množství kleslo na pouhých 14 tun.

V posledních letech však ČNB otočila svůj přístup a začala zlato opět hromadit. V roce 2019 činily zlaté rezervy pouze 8,2 tuny, ale do ledna 2025 už dosáhly 52,9 tuny. Plán centrální banky je navýšit zlaté rezervy na 100 tun do roku 2028. Tento krok odpovídá celosvětovému trendu, kdy mnoho států posiluje své zásoby zlata jako ochranu před globální ekonomickou nejistotou.

Šperky jako investice

Kromě investičního zlata a zlatých rezerv států jsou zlaté šperky dalším způsobem, jak uchovat hodnotu v čase. Mnoho lidí vnímá zlaté šperky nejen jako luxusní doplněk, ale také jako investiční aktivum.

Výhody vlastnictví zlatých šperků

- Uchování hodnoty – Na rozdíl od běžných módních doplňků si zlaté šperky zachovávají svoji hodnotu a mohou ji i zvyšovat, pokud cena zlata roste.
- Dlouhá životnost – Díky odolnosti vůči korozi a chemickým vlivům vydrží zlaté šperky po generace.
- Likvidita – Zlaté šperky lze snadno prodat nebo přetavit v jinou podobu zlata, pokud je to potřeba.
- Ochrana proti inflaci – Stejně jako investiční zlato, i zlaté šperky chrání majetek před ztrátou hodnoty měny.

Závěrem

Hodnota zlata se v čase neustále mění, ale jeho význam jako uchovatele hodnoty přetrvává. Posledních pět let ukázalo, že zlato si udržuje svou roli bezpečného aktiva i v době globálních krizí. Pokud bude svět pokračovat v turbulentním vývoji, cena zlata pravděpodobně ještě poroste, stejně jako tomu bylo v minulých dekádách.

Dušan Mlynarčík
6. 3. 2025

Soutěž symbol_poz_rgb